Optimalizace webových stránek pro mobilní zařízení se čím dál častěji stává nedílnou součástí každého kvalitního webu.

WEBOVÉ STRÁNKY PRO MOBILNÍ ZAŘÍZENÍ

V dnešní době se na webových stránkách čím dál častěji setkáváme s návštěvníky z tzv. mobilních zařízení. Tyto návštěvníky prozatím počítáme v řádu jednotek procent až do cca 30-35%, což už je velmi vysoké číslo.

Pro tyto návštěvníky je třeba webové stránky upravit tak, aby se jim korektně zobrazovaly (nemuseli web přibližovat, horizontálně scrollovat a podobně). Vzhledem k tomu, že v březnu 2015 vydal Google prohlášení, že při vyhledávání na mobilním zařízení bude upřednostňovat weby, které mají svou mobilní verzi (verzi, která se korektně zobrazí na mobilním zařízení), zdá se mobilní verze (responzivní verze) webu naprostou nutností.

Mobilni web

Co je "mobilní zařízení"

Základními mobilními zařízeními jsou samozřejmě chytré mobilní telefony a tablety. Tyto dva typy mobilních zařízení jasně dominují přístupům na webové stránky.

Proč mobilní verzi?

Zde pár faktů:
- Průměrně více než 12 % přístupů k webovým stránkám v ČR probíhá prostřednictvím mobilních telefonů (meziročně se čísla znásobují)
- během několika let to může být například 50%
- podle IDC se na světě v roce 2013 prodalo více než 200 milionů tabletů a přes jednu miliardu chytrých telefonů

Každý návštěvník je potenciální zákazník, proč se o ně tedy připravovat? Zkuste si na mobilním telefonu (nebo tabletu) zobrazit nejprve tuto stránku v klasickém rozvržení a poté v mobilní verzi. Vidíte ten rozdíl?

Jaké jsou možnosti?

Možnosti jak udělat web přístupný a korektně zobrazený na mobilních zařízeních jsou dvě. O každé si něco řekneme: